top of page

יוגה וגלישה – החיבור ה(בכלל לא) מפתיע

מעריכים כי ישנם כ20 מיליון גולשים בכל הגלובוס וכ-16 מיליון מתרגלי יוגה רק בארה"ב* ולמרות העובדה שגם היוגה וגם הגלישה, נחשבות לפעילויות פופולאריות ברחבי העולם, רק בשנים האחרונות, באופן מפתיע (או שלא), גולשים רבים גילו כי היוגה תורמת לשיפור טכניקת הגלישה ולהארכת משך השהייה במים.

זה די ברור ששתיהן משלימות זו את זו ברמה הפיזית. לדוגמה, גם יוגה וגם גלישה ניתן לעשות בקבוצה אבל הן מהנות באותה מידה גם בבדידות ושקט, שתיהן דורשות כוח, גמישות, והרבה איזון, מושכות אוהבי טבע, ושומרות על חסידיהן צעירים ורעננים.

אבל יוגה וגלישה מצטלבות גם בתחומים הנפשיים והרוחניים - הנוכחות והפוקוס הנדרשים להשאר על הגל - בתנועה ספונטנית מתמדת - מתוארת לעתים קרובות על ידי הגולשים כחוויה מיסטית שמזכירים היוגים מזה אלפי שנים: מיזוג של תחושת נוכחות פנימית מתמשכת, בכל רגע, נוכחות בלתי נפרדת מהיקום, מהים, מהעולם.

הנוכחות שמפתחים בתרגול יוגה משרתת היטב את הגולשים גם ברגעים המייגעים, מכיוון שבדרך כלל מבלים זמן רב יותר בהמתנה ובחתירה מאשר על הגל. הטכניקה היוגית של התבוננות בנשימה יכולה להפוך את ההפוגות הארוכות בין הגלים למדיטציה ממוקדת. והשהייה עם תחושות מנטליות או פיזיות מאתגרות במהלך התנוחות בתרגול יוגה, יכול להכשיר אותך להדוף את התסכול when surfing overcrowde waves...

מדוע יוגה כל כך חשובה לגולשים?

האימון הטוב ביותר עבור גלישה היא כמובן גלישה. אבל גלישה דורשת הרבה מהגוף... היוגה יכולה לסייע במגוון היבטים:

1. הארכת עמוד השדרה ואיזון של הגוף מחדש.

2. היוגה מלמדת אותנו נוכחות, השקטת התודעה, ומתרגלת אותנו לחזור לנשימה שלנו שוב ושוב, ללא קשר לנסיבות החיצוניות, ולכישורים שיש לנו במים.

3. גלישה גורמת לקיצור של השרירים ולכן יש חשיבות להארכת השריר וגמישותו, על מנת למנוע פציעות ולחזק את השריר.

4. תרגילי נשימה הנרכשים בתרגול היוגה מפתחים את הריאות ואת האנרגיה הגלומה בנשימה נכונה

5. שווי משקל תוך חיזוק ואיזון שרירי הליבה (core) - שרירי מרכז הכוח של הגוף גולשים שגם מתרגלים יוגה משתפים: הרוח.. נוצרת כתוצאה מלחצי אויר שונים המבקשים איזון. וזה עיקר מקור הכוח היוצר את הגלים. סוף כל גל להתאזן מול שאר המים סביבו . כך גם לנו האדם . . חשוב עקרוני ובסיסי הוא האיזון ! איזון פיסי בין איזורים שונים בגוף.. איזון מנטלי בין מחשבות רעיונות וכיווני מחשבה . . ואיזון רגשי כמובן. שכחנו לומר שעל סאפ/גלשן גלים/גלשן רוח בודאי שאיזון הוא הראשון והאחרון . ליוגה מתנות בלי סוף - החשובה בהן היא מתן איזון. (צליל גורדון, גולש רוח) גלישה מבקשת שימוש נרחב בכל השרירים שתומכים ביציבה ושמירה על שיווי משקל. השילוב בין יוגה, המעוררת את הגוף והמפעילה את השרירים במגוון של זויות, יכולה לסייע בחיזוק שרירי הליבה והיציבות ולהוביל לגלישה עם ביצועים טובים יותר ולמשך זמן ארוך יותר. כמעט כמו מדיטציה. והגוף והגלשן אחד הם. (סמנטה גרין, גולשת סאפ) שנים רבות גלשתי שעות רבות בכל יום עם גלים. הייתי חוזר הביתה, אוכל, שותה ומתעלף עד ליום שלמחרת. חזרה זו של פעילות במשך שנים עיצבה לי את הגוף פיזיולוגית ואנטומית לחיוב ולשלילה. אחד האספקטים השליליים של פעילות זו הוא התקצרות אותם שרירים הפועלים כל כך קשה בזמן החתירה והגלישה, אלו בעיקר השרירים האחוריים של גופנו. ישנה תיאוריה הטוענת כי התקצרות זו יוצרת חסימות אנרגטיות שמורידות מהיכולת של אותו אדם ועלולות לגרום לכל מיני בעיות. יום אחד התוועדתי ליוגה וכאשר ניסיתי את השיטה, שמתי לב כי הרבה מהמתיחות שהייתי רגיל לעשות, לקוחות משיטה זו. זה כולל תרגילי ריכוז, נשימות ועוד. מטרתם של התרגילים היא להרגיע את ההכרה, לבטל את האגו, להיות מרוכז יותר ועוד… תרגול כזה בבוקר או בערב בנוסף לתרגילי מתיחות אחרי הגלישה תרם המון להתפתחות האישית שלי וגם להתפתחות הגלישה שלי. יוגה היא אחת מהדרכים שבה אדם יכול לבחור כדי לגדול. אני ממליץ. (עדי גלוסקא, 36, נחשב לאחד הגולשים המוצלחים והמוערכים ביותר בספורט גלישת הגלים בישראל. היותו אלוף הארץ 10 פעמים, הגעתו למיקומים הגבוהים ביותר באליפויות אירופה והמשך מעורבותו ופעילותו הענפה בתחום הקנתה לו נסיון אשר מעטים פה בארץ אוחזים)

מקורות וקריאה נוספת (מומלצת):

*על גולשים ויוגה – yogajournal

** יוגה וגלישה – מסע אחר


bottom of page